Koncert muzyki organowej

kwiecień 29, 2024

28 kwietnia po wieczornej Mszy Świętej w naszej świątyni odbył się koncert muzyki organowej  naszego organisty Pana Jakuba. Tego  wieczoru towarzyszyły nam  utwory trzech znakomitych kompozytorów: Jana Sebastiana Bacha, Francois Couperina  i Alexandra Guilmanta.
Pierwszym z wykonanych utworów było  „Preludium i fuga c-moll” Składała się – jak sugeruje sam tytuł – z dwóch części – Preludium, które jest swobodną improwizacją o bogatej harmonii, oraz Fugi, która jest ścisłą kontrapunktyczną strukturą muzyczną. Forma Preludium i Fugi była popularna w epoce baroku, a Bach był jednym z najważniejszych przedstawicieli tego rodzaju twórczości. Następnie wysłuchaliśmy  pięcio częściowe Kyrie oparte na motywach mszy „Cunctipotens genitor Deus” opracowane w technice alternatim która polega na naprzemiennym śpiewie i grze organów.  Z Francji na nowo przenieśliśmy się do Niemiec, aby wysłuchać trzech chorałów Jana Sebastiana Bacha. Ostatnim kompozytorem którego dzieło zabrzmiały  w naszej świątyni był Alexandre Guilmant. Był on czołowym reprezentantem romantycznej francuskiej muzyki organowej. Był organistą w kościele św. Trójcy w Paryżu.

Po skończonym koncercie udaliśmy się do dolnego kościoła na mały poczęstunek. Dziękujemy Panu Jakubowi za przepiękna ucztę muzyczną.