Święcenie pokarmów wielkanocnych

marzec 29, 2024

W Wielką Sobotę święcenia pokarmów wielkanocnych odbędzie się na placu przed kancelarią od godziny 8.30 do 16.30, co 15 minut.

Koszyczek Wielkanocny

Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Co powinno się w nim znaleźć?

 • Jajka– symbol życia, które się odradza, ale także Zmartwychwstania Chrystusa. Jajka najczęściej barwi się różnymi kolorami lub ozdabia specjalnymi wzorami (pisanki).
 • Chleb– symbol, który wiąże się z ciałem Chrystusa i wydarzeniami Wielkiego Czwartku oraz Ostatniej Wieczerzy. Chleb jest podstawowym posiłkiem, modlimy się o niego w modlitwie „Ojcze Nasz” i prosimy, by nigdy go nie zabrakło.
 • Baranek– oznacza Chrystusa prowadzonego na rzeź, umierającego za człowieka, a następnie zmartwychwstałego i triumfującego. Baranka wykonuje się masła, z ciasta lub z cukru. Najczęściej zawiera także chorągiewkę z napisem Alleluja – okrzykiem radości wychwalającym Boga.
 • Sól– symbolizuje ochronę przed zepsuciem, ale także obronę przed wszelkim złem i działaniem diabła. Chrystus mówił o swoich uczniach, że są „solą ziemi”. Jej znaczenie nawiązuje też do więzi między Bogiem a jego ludem.
 • Mięso i wędliny– są symbolem witalności, zdrowia i dostatku. Są także pamiątką baranka paschalnego i wieczerzy, którą Jezus zjadł z apostołami przed swoją męką i śmiercią.
 • Chrzan– oznacza ludzką krzepę, fizyczną siłę i zdrowie, wzmacnia właściwości pozostałych potraw.
 • Ciasto– najlepiej, gdy jest zrobione przez nas, nie kupione w sklepie. Symbolizuje ludzkie umiejętności, kunszt wykonania i zdolności. Jest także oznaką słodyczy, która następuje po dniach postu i wyrzeczenia.
 • Ser– pokazuje związek między człowiekiem a przyrodą. Nawiązuje do dziękczynienia za pokarm otrzymany od zwierząt i szacunku wobec nich.
 • Pieprz– przypomina o gorzkich ziołach, które Izraelici jedli na pamiątkę swojego pobytu w Egipcie.
 • Woda– spotykana czasem jako symbol odrodzenia i chrztu, który obmywa nas z grzechu.
 • Zając – symbol czuwanie na Zmartwychwstanie, jak zająć, który śpi z otwartymi oczyma.