Zapraszamy na recital fortepianowy

czerwiec 10, 2024

W niedziele 16 czerwca o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy młodego artysty Eryka Ploplisa.

Eryk Ploplis urodził się w 2001 roku w Warszawie. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie (ZPOSM) w klasie fortepianu Ramiro Sanjinesa i Tatiany Widery-Sanjines. W 2020 r. ukończył II stopień edukacji muzycznej z wyróżnieniem.

W 2023 roku z wyróżnieniem ukończył studia licencjackie w specjalności gra na fortepianie pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (UMFC). Od października rozpoczął I rok studiów magisterskich na UMFC pod kierunkiem w/w pedagoga.

Uzyskał Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Primavera International Piano Competition” w Rydze, zdobył II miejsce na XXI De Girard International Piano Competition, III miejsce na V Międzynarodowym Festiwalu im. Apolinarego Szeluty w Słupcy oraz wyróżnienia na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Turznie i na III Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Muzyki Polskiej w Skierniewicach.

Koncertował m. in. w Zamku Królewskim w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego S1, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Elżbieta Tarnawska, Wojciech Świtała, Paweł Zawadzki, Joanna Ławrynowicz – Just, Dina Yoffe, Bronisława Kawalla – Ryszka, Tobias Koch czy Waldemar Wojtal.
Od wielu lat komponuje. Prawykonanie pierwszej kompozycji – Tria na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, miało miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. W roku 2022 dokonał nagrań swojej Sonaty na flet i fortepian. W zakresie jego zainteresowań kompozytorskich jest zarówno muzyka klasyczna, jak i elektroniczna – w 2020 r. wydał album „Futura”.